Jdi na obsah Jdi na menu
 


O kartouzských kočkách

Krátké představení francouzské krásky

  Chartreaux cats - aktivní a elegantní

Přírodní kolonie těchto koček existovaly v Paříži a v izolovaných oblastech Francie až do počátku dvacátého století. Nikdy však nebyly nijak četné- přestože se jedná o národní plemeno, byly považovány spíše za kočky obyčejných lidí. Kartouzské kočky neměly do 20. století jednoduchý život, ceněny byly především pro svoji kožešinu a maso, nebo jako lovci myší a krys.

Po první světové válce začali mít francouzští chovatelé koček zájem zachovat toto starobylé plemeno i pro další generace. První chovná skupina pocházela z geograficky izolovaných kolonií, velmi důležitá kolonie byla na ostrově Belle Ile. Tito první chovatelé sestavili dohromady i standard plemene na základě popisu kartouzských koček přírodovědci v 18. století. Kartouzské kočky z těchto chovných programů byly vystaveny na evropských výstavách v roce 1928. Do konce druhé světové války nebyla již známá žádná přirozená kolonie modrých koček ve Francii.

 

I v dnešní době jsou relativně vzácné, a to i ve Francii, v mnoha zemích se jedná dokonce o neznámé plemeno. První kartouzské kočky byly dovezeny do USA v roce 1970 chovatelkou Helen Gamonovou a dnes se říká, že USA mají jedny z nejčistších linií Chartreux.
Plemeno je dnes uznáno řadou mezinárodních organizací, např. FIFe, CFA, TICA, AACE, ACFA , ACF, CCA. Protože ve Velké Británii se jedná o skoro neznámé plemeno, britská organizace GCCF plemeno neuznala.

 

 

Toto elegantní plemeno není masově rozšířeno. Největší oblibu zaznamenává pochopitelně v rodné Francii, také v Belgii a Švýcarsku. Chovná základna se rozšiřuje v Itálii i v sousedním Německu. I v Maďarsku se objevily první importy. Na mezinárodních výstavách koček jich mnoho nevídáme. Nejvíce, patnáct, se jich společně představilo na poslední Světové výstavě koček v německém Augsburgu. Na pražské "světovce" v roce 2000 jich bylo přihlášeno deset. V almanachu CFA (1998) je uvedeno, že za rok 1997 bylo narozeno pouze 190 koťat.


Popis plemene :

 

Standard požaduje, aby kartouzská kočka byla středně velká, na vyšších nohách, které jsou velmi svalnaté. Za normální se považují poměrně značné rozdíly ve velikosti mezi kocoury a kočkami. Kocouři bývají často mnohem větší (3,5 - 7 kg) a také typově výraznější než kočky.

Hlava je na bázi široká, silně vyvinuté tváře jí dávají tvar lichoběžníku. Lebka je plochá s malým prostorem mezi ušima.

Nos je široký a rovný a tvoří pokračování čela.

Velmi charakteristické jsou uši. Jsou středně velké, se zakulacenými špičkami a zevně porostlé velmi jemnou srstí. Na hlavě jsou nasazeny sice vysoko, ale nikoli až na vrcholu hlavy. Trochu více vpředu, takže kočka vypadá, jako by pozorně naslouchala.

Oči jsou velké a ne zcela kulaté, měděné nebo tmavě oranžové barvy.

Intenzivni barva bez stop zelené je vždy lépe hodnocena.

Dalším typickým znakem kartouzských koček je srst. Je hustá. lesklá, s bohatou a mírně vinitou podsadou a nepřiléhá k tělu. Jsou povoleny všechny odstíny modré, světlá je předností.

Není standartní :


Chybami tohoto plemene jsou nahoru vyklenutý nos,  nádech zelené barvy očí, jednotlivé bílé chlupy v srsti, příliš výrazný rozdíl v barvě krycí srsti a podsady a také hnědavý nebo narezlý nádech srsti.

Povahové rysy :


Kartouzské kočky mají veselou, živou povahu vynikají   vysokou inteligencí. Jsou neustále v aktivitě, v pohybu a jsou  statečné a nebojácné. Literatura vyzdvihuje jejich odvahu při lovu potkanů. Rády hlasitě předou, mňoukají zřídka a skoro kotěcím hlasem. Ve srovnání s jejich statnou postavou to působí komicky. Jsou mírumilovné a oddané celé rodině milují děti !

 

 


 

 

 
 

 


PortrétKontakt

Kateřina a Tomáš Müllerovi

Praha 4 - Czech Republic
140 00

+420 773 900 119

sweetchris@email.cz

Mail list


Statistiky

Online: 5
Celkem: 190521
Měsíc: 5853
Den: 204